Yamaha DXS18XLF
This item is currently unavailable
| DXS18XLF / DXS18XLFW | ||
|---|---|---|
| General specifications | ||
| Speaker type | Powered Subwoofer, bass-reflex | |
| Frequency range (-10dB) | 30Hz - 150Hz | |
| Components | LF | 18" Cone, 4" Voice Coil, Ferrite magnet |
| Sampling frequency rate | Internal | 96kHz |
| A/D D/A Converters | 96kHz AD/DA | |
| Maximum output level (1m; on axis) | 136dB SPL *1 | |
| Power rating | Dynamic | 1600W *2 |
| Burst (20ms) | 1300W | |
| Continuous | 1200W | |
| I/O Connectors | Analog I/O | Analog IN: Combo x2, Line level (Maximum +24dBu), Input impedance 20kΩ, Analog OUT: XLR3-32 x2, CH1/2: THRU or DSP OUT |
| Others | USB2.0 Host 5V 500mA for USB memory DATA storage/load | |
| AC | IEC AC inlet x1 (V-Lock) | |
| Amplifier class | Class-D | |
| Cooling | Fan cooling, Variable speeds | |
| Power consumption | 40W (Idle), 180W (1/8) | |
| Handle | Aluminium die-cast, Side x2 | |
| Pole socket | Φ35 mm (depth 80mm), M20 Threaded (depth 25mm) | |
| Dimensions | W | 550 mm (21.7") |
| H | 657 mm (25.9") (with rubber feet) | |
| D | 720 mm (28.3") | |